با ما باشید ، با تابش اولین اشعه های خورشید یوسف زهرا عجل الله تعالی فرجه الشریف

چرا آمریکا ستیزی؟ / مقدمه: آمریکا چگونه و بر چه مبنایی پایه ریزی شد / قسمت دوم

سردبیروبلاگ :امیرmohamad hasan
تاریخ:نوزدهم آبان 94-11:16 ب.ظ

استفاده‌ ابزاری‌ از دین‌ و احساسات‌ مذهبی‌- قسمت دوم:

از نظر مهاجران تازه‌ وارد که‌ خود را مأمور اجرای‌ یک‌ طرح‌ الهی‌ برای‌ بازسای‌ «قلمرو الهی» در سرزمین‌ جدید می‌دانستند، بومیان‌ که‌ مسیحی‌ نبودند عمال‌ شیطان‌ به‌ شمار می‌آمدند و می‌بایست‌ نابود می‌شدند. ‌به‌ این‌ توجیه‌ مذهبی‌ یک‌ دلیل‌ دیگر هم‌ اضافه‌ شد که‌ بر یک‌ برداشت‌ ساده‌لوحانه‌ و یک‌طرفه‌ استوار بود. بر اساس‌ این‌ برداشت‌ بومیان‌ آمریکا مانند حیوانات‌ وحشی از راه‌ شکار امرار معاش‌ می‌کردند، ولی‌ انسانها از طریق‌ کشاورزی‌ زندگی‌ می‌کردند. شکار طریقه‌گذران‌ زندگی‌ حیوانات‌ است.... خدا در وحی‌ به‌ انسان‌ چنین‌ گفته‌ است:«تو باید بر روی‌ زمین‌ کار کنی»
‌به‌ این‌ ترتیب‌ دلیل‌ نژادی‌ «وحشی‌ بودن» سرخپوستان‌ به‌ «شیطانی‌ بودن» آنها اضافه‌ شد و این‌ به‌ معنای‌ نابودی‌ کامل‌ آنها بود.

آمریکا تحت‌ لوای‌ این‌ اسطوره‌های‌ مذهبی‌ و نژادی، با تعقیب‌ و اخراج‌ سرخپوستان به‌ بزرگترین‌ تصفیه‌ نژادی تاریخ‌ تا آن زمان دست‌ زد. در سال‌ 1776 تعداد سرخپوستان‌ 600 هزار نفر بود که‌ این‌ تعداد در سال‌ 1910 به‌ 220 هزار نفر کاهش‌ یافت. پس‌ از قتل‌ عام‌ وانددنی (‌Wounded Knee) در سال‌ 1890 و نابودی‌ کامل‌ سرخپوستان‌ از لحاظ‌ نظامی، «بازماندگان» آنها در اردوگاههای‌ کار اجباری‌ و در شرایطی‌ بسیار سخت‌ و غیر انسانی‌ حبس‌ شدند.
در این هنگام، شیوه‌های‌ استعمارگرانه‌ و نژادپرستانه‌ با توسعه‌ی‌ سریع‌ تجارت‌ برده‌ها بر روی‌ سیاهپوستان‌ نیز آغاز شد. آمریکائیها در این‌ مورد هم‌ به‌ این توجیه مذهبی متوسل شدند: «مشیت‌ الهی‌ بر این‌ بوده‌ است‌ که‌ بردگان‌ سیاه‌ در این‌ سرزمین‌ کار کنند. چرا که‌ سیاهان‌ بیش‌ از سفید پوستان‌ به‌ کار کردن‌ در آب‌ و هوای‌ گرم‌ عادت‌ دارند (!)»

نخستین بار در سال 1619 یک کشتی هلندی 20 آفریقایی را به مستعمره‌نشین انگلیسی جیمز‌تاون در ویرجینیا آورد و پس از آن به تدریج برده‌داری در سرتاسر مستعمره‌نشین‌های آمریکا گسترش یافت. طی این دوران، میلیون‌های برده کشته شده و میلیون‌ها تن دیگر از ابتدای زندگی "برده به دنیا آمده" و تا پایان عمر خود محکوم به بردگی برای سفید‌پوستان بوده‌اند. برخی تخمین‌ها حاکی از این است که طی دوران برده‌داری 30 تا 60 میلیون آفریقایی در حالی که برده بودند، جان باخته‌اند.

علی‌رغم اینکه "برده‌داری بین‌المللی" از سال 1808 ممنوع شد، اما تجارت داخلی برده در این کشور ادامه یافت و تا پیش از الغای نهایی برده‌داری تعداد برده‌های در آمریکا به 4 میلیون نفرنیز می‌رسید.

نظرات() 
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر