دونالد ترامپ لحظاتی قبل در تلویزیون ظاهر شد و مواضع ضد و نقیضی را اعلام نمود.ترامپ به هر دلیل نتوانست برجام را پاره کند و در عین حال زنجیرهای دیگری بر این معاهده بین المللی اضافه نمود تا انرا بیشتر از حیز انتفاع بیاندازد.
ترامپ سعی می کند گام به گام فضا را مهیا کند و در این چند ماه به طور مستمر اینکار را انجام داده است.کشوری را که 30 و چند انتخابات برگزار نموده دیکتاتوری خواند و کشورهای مستبد را ازادیخواه خواند.تصویر واضح است دعوا بر سر مناطق نفوذ و منابع اقتصادی منطقه است.منطقه برای غرب و اسرائیل در حال از دست رفتن است و ترامپ این موضوع را کاملا درک کرده است .
نکته دیگر این است که ترامپ را برای هیاهو بکار گرفته اند و تصمیمات اصلی را بر او املا می کنند و او تصمیم گیرنده تصمیمات راهبردی مخصوصا درباره جنگ نیست .نگاه نخبگان امریکا به ترامپ نگاه تحقیر امیز است و از این نظر تا اینده نه چندان دور نباید نگران ترامپ بود .
در این میان نباید از متغیر اسرائیل غفلت کنیم .اسرائیل در مخمصه عجیبی است و دولت عبری دولتی ورشکسته است و چنگال ها و حتی دندان هایش کشیده شده است .اسرائیل می تواند خودکشی کند ولی این خودکشی اسیب اصلی را به خودش وارد می کند.
سخنان ترامپ به علت اشاره به مقام معظم رهبری باید به شدت پاسخ داده شود و شخص اقای روحانی باید به او پاسخ دهد .اقای روحانی باید بداند ترامپ را جز زبان سخت و بران چیزی عقب نمی راند و کره شمالی بهترین شاهد ماست.
انجا هم که ادعا کرد سپاه پاسداران بر اقتصاد ایران خیمه زده ، متاسفانه این حرف پاس گلی از داخل بود که به ترامپ داده شده بود .
نکته دیگر در سخنان ترامپ انجا که گفت برجام فقط ده سال قابلیت اجرا دارد اشکارا نشان داد که رئیس جمهور ایالات متحده شیطان کوچکی است که تحت تاثیر شیطان بزرگتر تل اویو قرار دارد .
در پایان باید گفت سخنرانی ترامپ که این همه برای ان تبلیغ شد چیز خاصی نداشت مگر تلاش ترامپ برای گرفتن فرصت .
ترامپ دارد با شیشه عمر خود و کشورش بازی می کند .او اگر ادامه دهد با بحران بی سابقه ای مواجه خواهد شد.