1397/05/16  ساعت 18 و 36 دقیقه و 46 ثانیه    ویرایش: 1397/05/16 ساعت 19 و 24 دقیقه و 11 ثانیه
توسط:

در اعترضات اخیر معدودی از شهرهای ایران انهم نه همه شهر بلکه محدوده ای از شهر دو چیز بیشتر به چشم می خورد .اول وجود مشکل در زندگی مردم و مستاصل شدن بخش معتنابهی از مردم که در مشکلات اقتصادی غرق شده اند و عدم مدیریت دولت و خروج قیمت ها در بازار از دست دولتمردان،فاصله بین قدرت خرید مردم و قیمت ها به شکاف غیر قابل ترمیمی رسید .برای همین مردم ترجیح دادند به جز خوراک و ملزومات قطعی زندگی از ورود به دیگر بازارها خوداری کنند .این اتفاق رکود تورمی کم سابقه ای را در بازارها بوجود اورد و باعث ضرر و زیان کاسبان گردید .
دوم در کنار مطالبات مشروع مردم که همچنان بی پاسخ مانده ، سوار شدن فتنه گران منافق بر موج اعتراضات است و نیز اثر انگشت پولهای سعودی در برخیشعارها نیز مشاهده می شود که بیشتر از انکه نشان دهنده زنده بودن خاندان پهلوی معدوم باشد نشانه گدایی محبوبیت و یا برای خودی نشان دادن بود تا وجود نفوذ و محبوبیت بین لایه های اجتماعی و طبقات مردم .
بر خلاف طراحان یا نفوذ کنندگان در اعتراضات برخورد خوب و بسیار مدنی نیروهای امنیتی و انتظامی با معترضین نشان از تعمیق و ترسیخ مردم سالاری در کشور ما دارد .مردم ما علی رغم اینکه گله دارند و از دستگاه های اجرائی و قضائی راضی نیستند در عین حال نظام جمهوری اسلامی بصورت یک کل و ولایت فقیه و شخص ولی فقیه همچنان مورد اعتماد و ملجا و امید مردم است و این واقعیتی اشکار است بدون هیچ تعارفی .
تغییرات بازار ارز مخصوصا دلار و سکه در سه روز اخیر نشان داد که اگر دولت پای کار بیاید می تواند جلوی خیلی از ضررها را بگیرد و اگر دولت زودتر اقدام و عمل می کرد می توانست ارز دلار را در حداکثر تا 6 هزار تومان و سکه را حداکثر تا 1 میلیون و 700 هزار متوقف کند و از تحمیل تورم و فقیرتر شدن مردم جلوگیری نماید .مجددا می گویم بخشی از این افزایش را خود دولت دامن زد تا بتواند خزانه را انباشته کند و البته خود این یک نوع علامت به بیرون هم می تواند قلمداد شود .این اتفاق بالا رفتن قیمت ارز و سکه به سنت 30 سال اخیر در دور دوم دولتها که گاه دو یا سه برابر شدن این اقلام و بلتبع سایر کالاها را تکرار نمود .
در دولت مرحوم ایت الله هاشمی دلار را 100 تومن در سال 68 از مهندس موسوی تحویل گرفت و 400 تومان تحویل اقای خاتمی داد .ایشان هم دلار را حدود هزار تومان به اقای احمدی نژاد تحویل داد و ایشان هم 3 هزار و 800 تومان تحویل اقای روحانی دادند و وی نیز حتما بین 8 تا 10 هزار تومان تحویل دولت بعد خواهند داد لذا این یک اتفاق نمی تواند باشد بلکه بیشتر یک سیاست پولی مالی است .در این بین گاهی عادلی گاهی نوربخش و گاهی سیف برای این بالا رفتن فنری قیمت قربانی می شوند .
یک هدف دیگر از این افزایش به غیر از نکته بالا در این شرایط فشار برای باب شدن و مقبولیت یافتن مذاکره با امریکاست که معلوم نیست به این هدف رسیده اند یا خیر .ماههای اینده نشان خواهند داد که ایا این اتفاق خواهد افتاد یا نه ؟ 
نکته اخر مدنظرم در باره اعتراضات برخی از مردم و نوسانات ارز و بازارها این است که عده ای امید داشتند که این اوقات تلخی مردم باعث بریدن انها از نظام شود که ما قبلا گفتیم این اتفاق نخواهد افتاد و دشمن هر چه بیشتر هم فشار بیاورد اتفاق خاصی نخواهد افتاد .حتی در دوران ظهور که شرایط سخت تر هم خواهد شد باز ایران با وجود سختی ها جزیره امن و بندر ثبات و طمانینه و ارامش خواهد بود و نیروهای خود در نقاط مختلف را ساپورت خواهد نمود.این بنا شاید کج هم بشود ولی نمی افتد چون نگهدارنده ای امین و توانا ان را نگه داشته است .
اگر طمع و آز بعضی از مردم  و یورش مخربشان برای خرید ارز و سکه نبود ، هرگز مردم عادی و اکثریت دچار سختی و عسر نمی شدند .ناراحت می شویم وقتی می شنویم مردم المان یا ژاپن یا حتی ترکیه در چنین مواقعی چه رفتاری نشان می دهند و ما که ادعای شیعه اهل بیت ع و مسلمانی و تمدن چند هزار ساله داریم چگونه فرصت را برای تیغ زدن همدیگر غنیمت می شماریم و فکر می کنیم سود نموده ایم !
امیدوارم این اتفاق تجربه ای باشد برای همه مردم و مسئولان که در روزهای سختی و عسر رفتار مسلمانی یا متمدنانه نشان دهیم .

   


نظرات()  
س. ا. ف
1397/05/18 ساعت 13 و 08 دقیقه و 54 ثانیه
بنده حدود 2 سال است که چند روز یکبار از وبلاگ شما بازدید میکنم و انصافاً مطالب باارزشی در آن خوانده ام. اما مرتبا دیده ام که برخی از کامنتها که حاوی مطالب انتقادی از نظام است را حذف میکنید. حذف برخی نظرات بخاطر محتوای مغرضانه و بی ارزش آن کاملا قابل دفاع است، اما گاها نظراتی را فقط بخاطر داشتن محتوای انتقادی از نظام حذف میکنید که اگر دلیل آن فقط محتوا باشد، جای تأسف دارد.
در همین بخش در پاسخ به یکی از خوانندگان که به حذف کامنتش اعتراض کرده فرموده اید که مشکل از رای مردم است که کشور را به این مرحله رسانده! این حرف حقیقتا بی انصافیست. در اینکه مردم ما بارها انتخابهای نادرست داشته و کشور را در مسیر غلط قرار داده اند کاملا صحیح است. اما واقعیت آنستکه مردم به انتخابهایی رای داده اند که نظام در برابر آنها قرار داده است. امروز که به عقب نگاه میکنیم میبینیم که در مسیر کلی طی شده انتخاب محمود احمدینژاد با انتخاب محمد خاتمی یا حسن روحانی تفاوت زیادی نداشته است! آیا اگر پارسال آقای رییسی انتخاب شده بود الان این نابسامانی اقتصادی وجود نداشت؟ اهلش بخوبی میدانند که کارنامه ایشان در قوه قضائیه خیلی درخشان نبوده است! مشکل بحران اقتصادی کنونی هم فقط معلول عملکرد دولت کنونی نیست و بیش از آن ریشه در ساختار اقتصادی بیمار کشور در تمام دوران پس از انقلاب و پیش از آن دارد.
نکته آخر هم در مورد مقایسه رفتار مردم ما با کشورهای دیگر بگمانم این سخن معروف از مولای حکیممان علی (ع) کافی است که "الناس بامرائهم اشبه منهم بآبائهم" ...
پاسخ : تشکر از شما و حضورتان
به هر حال اینجا محلی نیست که علیه نظام اسلامی به بهانه های مختلف جوسازی و تبلیغ بشود و قوانین وبلاگ هم این را منع کرده و نباید علیه نظام تبلیغ سوء بشود
هیچ کامنتی که مثلا درباره مسائل مهدوی اشکال و سوال کند حذف نمی شود و نظرات مختلف را دوستان مرتب دارند پست می کنند و همه انها را می خوانند
گاهی برخی دوستان با کلام حق مراد باطلی دنبال می کنند مثلا این دو روز اخیر یکی یا دو نفر از بازدید کنندگان با نوشتن سیره های عملی امام علی ع سعی داشتند بگویند رهبری حفظه الله به این شیوه عمل نمی کند .و مرتب در چندین کامنت مختلف این خط دنبال شد و ادامه پیدا کرد .البته کیست که نداند امام علی ع بی بدیل است و هیچ احدی نمی تواند جا پای او بگذارد .کسی هم ادعا نکرده من مثل امام هستم وعمل می کنم .به هر حال هم امام خمینی رحمه الله علیه و هم امام خامنه ای حفظه الله به اندازه توان و وسع مدیریت نمودند .لا یکلف الله نفسا الا وسعها و انصافا خوب عمل کردند ولی کسی هم نگفته اشکال و ایراد نیست ، هست باید به سمت حل انها برویم .
منظور من از اشکال از رای مردم این نیست که رای بی ارزش است بلکه می گویم مردم اشتباه می کنند و گزینه در دسترس فعلی همین رای و انتخابات است و فعلا چاره ای جز این نیست .هر چند نظر شخصی من انتصاب اصلح است به جای انتخاب صالح چون معمولا اصلحها نمی توانند سیاسی کاری کنند و رای بگیرند .
امیدوارم دوستان اجازه بدهند فضای وبلاگ فضای مباحثه و نقادی باشد و وارد مسائل مبهم نشوند و اگر واقعا مهدوی هستند اجازه دهند یک مکانی کوچک و جمع و جور برای حرفهایی که هیچ جا گفته نمی شود باقی بماند .
بنده حقیر گناهکار که دلم هنوز صاف نشده و هشتم گرو نهم است و این را واقعا می گویم این را بگویم که عملکرد مثبت و منفی دیگران را باید از جای دیگر سوال نمود چرا که گفته اند هر سخن جایی و هر نکته مکانی دارد
حسین
1397/05/18 ساعت 11 و 36 دقیقه و 52 ثانیه
سلام خدمت امیرعلی عزیز
با تمام احترامی که برای شما قائل هستم ولی با این حرف شما مخالف هستم که همه در این وبلاگ مهدوی باید یک طور حرف بزنند چون مقام معظم رهبری فرمودند که کار فرهنگی درد ودل کردن با خودی ها نیست بلکه جذب افراد خاکستری است،البته قبول دارم بعضی افراد می ایند در وبلاگ وبدجنسی میکنند ونیت خوبی ندارند اما شاید یک نفر بیاید اینجا وحرفی بزند وواقعا یک منتظر باشد فقط ادبیاتش مناسب نباشد ما باید با خوشرویی او را جذب کنیم.
متاسفانه دوستان در فضای مجازی یک گروه تشکیل دادند به اسم ظهور قریب وغریب که هرکس کوچکترین حرفی خلاف میل ادمین ها بزند از گروه اخراج میشود وبرای همین همیشه تعدا اعضای گروه اندک است هر چند نیتشان خوب است اما با این رویکردشان کارشان بی تاثیر وبیهوده است.

باتشکر از زحمات چندین ساله شما،موفق باشید
پاسخ : سلام خدمت شما اقا حسین عزیز
حرفتان درست است و منظور من از اینکه همه یک حرف را بزنند این است که در مورد مسائل مهدوی عج عقیده شیعه امامیه حاکم است و در این محدوده دوستان ازادند هر چه می خواهند بگویند .نکته دیگر مسائل سیاسی است .نباید ما بیش از حد وارد سیاست شویم و نکته بعدی این است که اینجا نباید مخالفت با نظام یا ولایت فقیه یا ولی فقیه باب شود و به زبانها و بهانه های مختلف حرفهایی بزنیم که یاعث تضعیف نظام بشویم .
خدا شاهد می گیرم که برای حذف هر یک کامنت به وجدان خودم اول رجوع می کنم و حذف کامنت دوستان از روی هوی و هوس نیست و اصلا دوست ندارم کامنتی حذف شود و برخی دوستان مجبور می کنند به این کار
نکته دیگر این است که به هر حال سعی و انگیزه من این است که وبلاگ بیشتر نماینده انتظار در چارچوب نظام جمهوری اسلامی باشد چون به ان اعتقاد لایزال دارم .
لذا از دوستان درخواست دارم رعایت قوانین وبلاگ را بنمایند
تشکر از محبت شما و همه منتظران و دوستان عزیز
روح الله
1397/05/18 ساعت 07 و 58 دقیقه و 07 ثانیه
دولت عراق اعلام کرده با تحریمهای ایران مخالفیم ولی برای منافع مردم عراق آنها را اجرا میکنیم نظر شما چیه آقای امیر علی
پاسخ : از این کار دولت عراق ناراحت و مایوس شدم .نظرم درباره عراق هم می دانید و این کار انها هم عجیب نیست ولی ایران برغم همه سختی ها و مشقات دنباله نیست بلکه راس است و خودش می تواند مشکلاتش را حل کند
سعید
1397/05/18 ساعت 02 و 22 دقیقه و 38 ثانیه
همانگونه که تصریح کرده اید دلیل اصلی افزایش شدید قیمت ارز در فواصل چند سال یکبار ناشی از سیاست پولی دولتها بوده است. در واقع ریشه مشکلات اقتصادی کشور سیستم اقتصادی بانک محور با یک نظام بانکی ربوی و بشدت ناکارآمد است. سیاستهای اصل 44 کلاه گشادی بود که لیبرالها بر سر نظام گذاشتند و با ایجاد بانکها و موسسات مالی خصوصی وضعیت بمراتب بدتر از گذشته شد. ظهور ابرسرمایه دارها و طبقه نوکیسه که هیچ تقیدی به مبانی ارزشی نظام ندارد محصول همین ساختار است. تا زمانی که این نظام بانکی بر اقتصاد کشور مسلط است امیدی به اصلاح اقتصاد نیست ...
پاسخ : مشکل از اصل 44 نیست بلکه از نحوه اجرای ان است .اگر این اصل درست اجرا می شد و به صورت واقعی خصوصی می شد عملکرد انرا بهتر از الان می دیدیم .در حال حاضر برنامه دیگری جز این به نظر نمی رسد چون باید نیازها را با داشته هایمان مقایسه کنیم.البته اقتصاد ازاد علاوه بر فوایدش نسبت به اقتصاد دولت محور ، مضراتی هم دارد و باید در کنار ان نظام تامین اجتماعی کارامدی داشته باشیم و گرنه اقتصاد بازار ازاد هم از چاله به چاه افتادن است .
تشکر از شما
1397/05/17 ساعت 22 و 43 دقیقه و 19 ثانیه
بنده قبلن پیشنهاد طراحی وبسایت و اپلیکشن رو بهتون داده بودم. اجازه بدید همین کار رو انجام بدم تا حرفای کوفی‌صفتان وقت منتظران رو نگیرد. منتظر پاسختون هستم.
مهدی
1397/05/17 ساعت 20 و 44 دقیقه و 21 ثانیه
باهاتون موافقم اقا مجتبی/کافیه یک نگاه به خودمون بندازیم خودمون رو جامعه شیعی میدونیم و منتظر امام زمان. بقیه که داعیه دار ایشون نیستن ماییم و از طرفی تنها قشری که بیشترین استفاده رو از نام ایشان برده ان هم مصلما ماییم که مصادره به مطلوب می کنیم نام ایشان را برای منافع خودمونیم پس صددرصد مخالفان اصلی ایشان هم ما خودمونیم چون زمانی که بیان بگن که فلانی از منصبت برو کنار.فلانی ان اموال برای شما نیست تابش رو نداریم البته در ساده ترین شکل بیان کردم.اسلام واقعی اسلامیه که حقیقت رو فدای مصلحت نمی کنه.و ازون بدتر اینکه ماهنوز انگار مقام یک معصوم و معنی واژه امام ومعصوم رو نمیدونیم. و با این تفاسیری که مدیر وبلاگ مینویسن که امام علی و...پس نیازی به ظهور امام زمان و منتظر ماندن برای ایشان نیست. والسلام و خدانگهدار همگی . به امید تفکر که خداوند در جای جای قران تفکر رو به سالها عبادت ترجیح داده اند.
1397/05/17 ساعت 20 و 27 دقیقه و 57 ثانیه
بشارت امام خامنه‌ای؛ به همه بگویید... آخرین شماره نشریه خط حزب‌الله
مهدی
1397/05/17 ساعت 18 و 34 دقیقه و 03 ثانیه
جالب بود نظرات مخالفانتون رو حذف می کنید.
و من االله توفیق
پاسخ : دوست عزیز
این وبلاگ به حکم انکه وبلاگ است جای این اداها و اطوارها نیست .بارها گفته ایم در اینجا باید مثل ما فکر کنید و مثل ما بنویسید و گرنه قابلیت انتشار ندارد .اینجا را برای هماهنگی منتظران ایجاد نموده ایم و چارچوب کار ما مشخص است و بهتر است به خودتان زحمت نوشتن این گونه مسائل را ندهید .
مخالفانتون؟ مگر ما مخالف داریم ؟ ما که باشیم که مخالف داشته باشیم .شما ادرس را اشتباه امده اید.
والسلام علی من اتبع الهدی
مجتبی
1397/05/17 ساعت 16 و 54 دقیقه و 11 ثانیه
در حکومت امام امیرالمؤمنین صلوات الله و سلامه علیه، یکی از فرمانداران، اموالی از بیت المال را نزد خود نگه داشته بود، وقتی حضرت از این امر آگاه شدند، در نامه ای تهدیدآمیز خطاب به آن فرماندار نوشتند که:
از خدا بترس و اموال این مردم را به ایشان بازگردان، اگر چنین نکنی و خداوند مرا بر تو چیره سازد، با تو کاری خواهم کرد که نزد خداوند عذر خواهم داشت، و با شمشیرم - که هرکس را با آن زدم در آتش افتاد - گردنت را خواهم زد. به خدا سوگند اگر کاری را که تو کردی حسن و حسین (علیهما السلام) کرده بودند، از من نرمشی نمی دیدند و به مرادی نمی رسیدند، تا آن که حق را از آنان بازپس گیرم و باطلی را که از ستم آنان پدید آمده است نابود سازم. (نهج البلاغه ، نامه ی 41)


*** دوستان عزیز! آقازاده تر از حسن و حسین (علیهما السلام) هم داریم مگه؟!
مجتبی
1397/05/17 ساعت 08 و 37 دقیقه و 38 ثانیه
مرحوم میرداماد (ره) در رساله اربعة ایام، افضل اعمال در روز دحوالارض را «زیارت حضرت امام علی بن موسی الرضا صلوات الله علیه» ذکر کرده است.
این روز، که سالروز ولادت حضرت ابراهیم خلیل الله و حضرت عیسی روح الله علیهمالسلام نیز است، یکی از 4 روز ویژه ی سال است که غسل و روزه ی آن فضیلت زیادی دارد.

*** بنا به روایتی، این روز، روز قیام حضرت قائم صلوات الله علیه است ان شاء الله الرحمن.


*** همچنین در کتاب شریف مکیال المکارم، این روز، یکی از روزهای مخصوص جهت دعا برای تعجیل در ظهور حضرت بقیة الله الاعظم ارواحنافداه است.


الهی بعلی بن موسی الرضا عجل لولیک الفرج (علیهم السلام).
سیدمحسن
1397/05/17 ساعت 00 و 27 دقیقه و 33 ثانیه
سلام علیکم
در این بین نباید از نیروهای امنیتی و نظامی کشور هم غافل شد، که با بصیرت ستودنی باعث ارامش نسبی د کشور شدند.
اقدامات و سخنان سردار رشید اسلام قاسم سلیمانی هم بی تاثیر نبوده است.
مجید
1397/05/16 ساعت 22 و 17 دقیقه و 21 ثانیه
این افزایش قیمت‌ها در چهار سال دوم تمام رییس جمهورهای ایران بوده و اینکه این مردم با این شرایط ناچاراً کنار میان، تنها چیزی که متمایز می‌کنه این چهار ساله دوم از چهار سال دومهای قبلی از این بهانه اقتصادی برای زدن اصل نظام و ولایت فقیه دارن استفاده میکنن سه سال سخت و پر از فتنه پیش رو داریم که انشاءالله با عنایات خداوند متعال و حضرت عصر(عج) این فتنه های سخت پیش رو را می‌گذرانیم.
حسین
1397/05/16 ساعت 20 و 05 دقیقه و 56 ثانیه
روز 25 ذی القعده روز ظهور وقیام امام زمان است(منبع:شیخ صدوق،کتاب ثواب الاعمال).

این روز واین شب به جهاتی از شب قدر هم مهم تر است افرینش زمین،کعبه،تولد حضرت ابراهیم وعیسی و....واکثر حوادث مهم تاریخی در این روز بوده اند،انشاالله فردا از این روز استفاده کافی را ببریم.
طهماسب
1397/05/16 ساعت 19 و 33 دقیقه و 36 ثانیه
سلام
دقیقا این سیاست افزایش قیمت دلار چیست؟ من اصلا متوجه منظور شما از این بخش نشدم!
یعنی فقیرتر کردن مردم از سیاست دولت های ایران بوده تاکنون؟
اگر توضیح بهتری بدید باعث سوتفاهم نشه بهتره
پاسخ : سلام
مشخص نیست ناشی از انگیزه یا بی انگیزگی دولت است ؟

صبح قریب

با ما باشید ، با تابش اولین اشعه های خورشید یوسف زهرا عج