1397/01/26  ساعت 00 و 09 دقیقه و 47 ثانیه    ویرایش: 1397/01/26 ساعت 00 و 26 دقیقه و 42 ثانیه
توسط:

حملات دیشب سه کشور غربی به علاوه اسرائیل از جهات مختلف مورد تجزیه وتحلیل قرار گرفت و بنده می خواهم حمله امروز شنبه و حمله چند روز قبل اسرائیل به تیفور را از یک زاویه مختلف مورد بررسی قرار دهم.

متاسفانه بر خلاف تمام حرفهایی که درباره مخالفت روسیه با این حملات دو گانه صورت می پذیرد به نظر من روسیه حداقل می توان گفت مخالف قاطع و جدی این حملات نبود و تنها خط قرمزش این بود که به منافع و اماکن ما نزدیک نشوید .شواهد زیادی در این باره می توان ذکر کرد ولی کم رمق بودن روسیه در این قضایا کاملا مشهود است .در این حملات فقط 13 موشک ساقط شدند و در حملات اسرائیل هیچ تعرضی به هواپیماهای مهاجم صورت نگرفت .در حالی که در حمله سال قبل بیش از 90 درصد موشک ها نابود شدند .یا سقوط جنگنده اسرائیلی در حملات مدتی قبل ، همگی شواهدی از نوعی حرکات مشکوک نزد روسیه هستند.

ما از اتفاقات پشت پرده خبر نداریم ولی احتمالا نوعی گفتمان با ایما و اشاره بدون اینکه حرفی زده شود بین غرب و روسیه اتفاق افتاده باشد .یعنی روسیه بدون اینکه حرفی بزند ابروهایش را پائین اورده باشد که یعنی موافقم یا حداقل مخالف نیستم .
به نظر من تضاد منافع بین روسیه و غرب وجود دارد ولی ایضا اشتراکاتی هم دارند .در برابر ، برغم اینکه روسیه متحد سوریه و تا حدی ایران در چارچوب سوریه است ولی به هر حال امکان اینکه برای ایران خط قرمز نزد خودشان ایجاد کرده باشند هست .
لذا باید گفت این حمله و حمله اسرائیل به تی 4 نشانه های خوبی نبودند و روسیه امتحان خوبی پس نداد. روسیه می خواهد دست بالا را در اوضاع داشته باشد و احتمالا شریک نمی پذیرد . 
حملات ناجونمردانه 4 کشور صلیبی به سوریه به گونه ای غیر قابل باور تحریک کننده و طاقت بر افکن بود ولی در عین حال نوعی کاهلی و سستی در بهترین تعابیر ممکن در رفتار روسیه مشاهده شد .امیدوارم ما اشتباه کرده باشیم و چنین نباشد.


   


نظرات()  
1397/01/24  ساعت 18 و 18 دقیقه و 31 ثانیه    ویرایش: 1397/01/24 ساعت 19 و 01 دقیقه و 31 ثانیه
توسط:

با اتمام مهلت تعیین شده توسط ترامپ برای اغاز یک جنایت دیگر علیه بشریت وی با ترس و نگرانی مصاحبه ای کوتاه داشته است او با تکرار اینکه تا ببینیم چه اتفاقی می افتد نشان داد توان تصمیم گیری قاطع را ندارد .ترامپ مرد ایستادن در روزهای سرنوشت ساز نیست .او دیروز عدم حمله را به گردن مشاورانش انداخت و گفت ما داریم به شدت کار می کنیم .اهدافی را برای حمله در سوریه تعیین نموده ایم و به مشورت های خود ادامه می دهیم .این سخنان نشانه تردید و ناپایداری و هراس ترامپ است .از نظر فنی و لجستیک هم کاری خاصی در شرایط فعلی نمی تواند انجام دهد.اگر بااین داشته ها بخواهد حمله کتد ، می شود شبیه حمله به شعیرات در سال گذشته میلادی با این توضیح که سوریه امروز اماده تر است .اگر بخواهد گسترده تر حمله کند قطعا با نیروی روسیه ایران و حزب الله مواجه خواهد شد و در این حالت گزینه هایش بسیار محدود می شوند .
 
معضل بعدی ترامپ اسرائیل و چاه های نفت است .ترامپ فقط اجازه دارد در حد یک پایگاه یا یک ساختمان حمله کند و اگر زیاده روی کند روبرویش خواهند ایستاد .در این راه پای خیلی ها گیر خواهد کرد و بازنده اصلی اسرائیل و عربستان خواهند بود .حمله گسترده ترامپ تمام ابهت امپراتوری امریکا را فرو خواهد ریخت و دومینوی سقوط اسرائیل و متحدانش را رقم خواهد زد .طبعا در اینجا منظور من حمله وسیع و گسترده چه به صورت هوایی یا زمینی است.

عقب نشینی های متوالی ترامپ و در نهایت اعلام تاریخ مجهول برای حمله ، امریکا و خود ترامپ را در وضعیت سختی قرار داده است .قطعا پنتاگون و نیروی مسلح امریکا از عواقب حمله تاثیر گذار به سوریه هم خود خبر دارند و هم ترامپ را فهمانده اند .

ما منتظر اقدام امریکا هستیم .هر چند براساس اخرین خبرها n امین جلسه در کاخ سفید هم بدون هر گونه تصمیم گیری پایان یافت .

#تا_ببینیم_چه_می شود 
ولی
#دوران_بزن_دررو_تمام_شده

   


نظرات()  
1397/01/22  ساعت 21 و 08 دقیقه و 14 ثانیه    ویرایش: 1397/01/22 ساعت 22 و 34 دقیقه و 07 ثانیه
توسط:

در حالی که تنش جنگ در خاورمیانه به اوج خود رسیده است و شبح جنگی منطقه ای و حتی جهانی بر منطقه بلا زده غرب اسیا سایه افکنده است به انتخابات عراق نزدیک می شویم .انتخابات ازاد و قانونی حق هر کشور دمکراتیکی است و ایران قطعا به برگزاری انتخابات عراق کمک خواهد نمود لکن انچه نگرانی افریده است اینکه با کمال تاسف نوعی قومیت گرائی عربی بر این انتخابات سایه افکنده است و مقامات عراقی و شخصیت های مهم ان برای دوستی بیشتر با امریکا و راضی نمودن سعودی مسابقه گذاشته اند و این را به حساب عقب نشینی در روابط تجاری با ایران انجام داده اند.

 مقامات و سیاسیون عراقی ایام محنت خود را در یک زمان کوتاه فراموش کرده اند و ایضا یادشان رفته هنوز دواعش در عراق قلمرو دارند و اگر کمی شرایط تغییر کند براحتی می توانند پیشروی کنند .مخصوصا در شرایط فعلی که امریکا و غرب به کمک تروریست ها امده اند و در حال تهدید نیروی مقاومت هستند و شهادت تعدادی از رزمندگان اسلام در روزهای اخیر نشانه ای است از عمیق شدن بحران در منطقه و جهان است .

غرب اسرائیل را جلو انداخته و این کشور به پشتوانه امریکاست که این چنین شاخ شده و خطوط قرمز را زیر پا گذاشته و اعلام جنگ نموده و با علم به اینکه t4  متعلق به نیروهای ایران است ، حمله به ان اعلام جنگ است .

در این شرایط سخت ایا عراق می خواهد ایران را تنها بگذارد ؟ ایا عراق حساسیت شرایط را درک نموده ؟ ایا فکر می کند با التماس به بن سلمان می تواند دوستی انها را بخرد ؟ قطعا پاسخ خیر است .غرب و ال سعود یک برنامه جامع برای منطقه در ابعاد اقتصادی و فرهنگی و دینی دارند و اگر عراق تصمیمات از سر سیری و راحت طلبی  بگیرد این کشور قطعا تجزیه خواهد شد .عراق و امثال مقتدی صدر نمی توانند ادای میانجی بین کشورها را بازی کنند .انها متعلق به اردوگاه مقاومت باشند نه اینکه فیگور حل و فصل مسائل را بگیرند و در کارهایی که به انها مربوط نیست دخالت کنند.کار این افراد دقیق شنا کردن خلاف جهت اب است 

تحریک قومیتی و کارهای کودکانه از این قبیل انسان را به گریه می اندازد که ایا نخبگان سیاسی عراق تا این حد بصیرت و بینش لازم را ندارند ؟ 

منطقه ما در هیچ زمانی از تاریخ به این وضعیت دقیق و حساس نبوده است نه زمان جنگ دوم جهانی نه برپائی اسرائیل و جنگ اعراب و اسرائیل و نه زمان جنگ های اول دوم و سوم خلیج فارس هرگز به این دقت و حساسیت نبوده است و عراق حق ندارد جبهه مقاومت را تنها بگذارد .

تا روزهای اینده مشخص خواهد شد که بحران تا کجا پیش خواهد رفت .ایا حمله محدود خواهد بود یا گسترده است.زمینی و هوایی است یا فقط هوائی برای ارضای شهوت جنون ترامپ است .باید چند ساعت صبر کنیم و ببینیم بقیه عوامل موثر بر منطقه چه تصمیمی و عملکردی خواهند داشت .باید دید روسیه تا کجا با جبهه مقاومت است و خط قرمزش تا کجا امتداد دارد .تحرکات اسرائیل را هم باید در روزهای اینده رصد نمود بعد به یک نتیجه گیری کلی خواهیم رسید .خود من توقع ندارم که ترامپ فعلا برخورد را خیلی بالا ببرد و احتمالا یک حمله محدود با نتایج محدود است .اگر غیر از این باشد جبهه مقاومت با تمام نیرو به میدان خواهد امد و حملات امشب به ریاض و وزارت دفاع عدو سعودی نشانه باز بودن دست سربازان خداست  .حمله به ارامکو و اماده شدن 600 هزار موشک در انحای مختلف جغرافیای مقاومت هم یکی دیگر از گزینه ها خواهد بود .
امیدوارم مردم عراق و سیاسیون عراق به وظیفه تاریخی خودشان عمل کنند و با دست خودشان به تهلکه نیفتند. امیدوارم هر چند کم 

   


نظرات()  

صبح قریب

با ما باشید ، با تابش اولین اشعه های خورشید یوسف زهرا عج